Rozdíly mezi IP a analogovými kamerami

Provozujete starší analogový kamerový systém a chcete jej nahradit něčím výkonnějším a kvalitnějším ? Tento návod Vám pomůže se orientovat v této oblasti. Důležité je před samotnou instalací kamer vědět, co přesně očekáváte. Nedostanete se do situace, kdy budete mít nainstalovány kamery, které jsou sice levné, ale které nebudou k ničemu.

Nejprve je nutno vybrat vhodnou technologii kamer. Na výběr jsou analogové kamery, IP kamer ale také HD-SDI kamery. Největší rozdíl pro běžné uživatele je v kvalitě obrazu, po technické stránce pak mají všechny typy kamer naprosto odlišný způsob přenosu obrazu.

Analogové kamery jsou nejstarší a svůj obraz posílají analogově. Protože je tento způsob několik desítek let starý, má hodně limitujících faktorů a to hlavně rozlišení obrazu. Naproti tomu IP kamery posílají obraz přes počítačovou síť a obecně je tato technologie vhodná pro libovolně velké rozlišení obrazu a šířku přenosového pásma. Poslední způsob HD-SDI kamer je nový a pro přenos obrazu se používá podobná technika jako u analogových kamer, ale s vyšším rozlišením obrazu.

Analogový systém HD-SDI systém IP systém
Rozlišení 0.4Mpix až 15 Mpix 2 Mpix
Citlivost na světlo vyšší vyšší nižší
dražší modely vyšší
Velikost videa nižší vyšší vyšší
Možnosti rozšíření nižší nižší vyšší
Inteligentní analýzy Ne Ne Ano
Snímková frekvence max 30 FPS max 30 FPS až 60 FPS
Kabeláž UTP, koax kabely
Každá kamera potřebuje vlastní kabel
koax kabel
Pro každou kameru je potřeba jeden kabel
UTP kabely
Jeden kabel může přenášet obraz z více kamer.
Možnost využít stávající rozvody.
Cena nižší nižší vyšší
Provedení kamer mnoho druhů
antivandal, válečky, vnitřní, otočné atd.
menší výběr mnoho druhů
antivandal, válečky, vnitřní, otočné atd.


Velikost obrazu

Pro každodenní použití kamer je rozlišení jeden z rozhodujících faktorů. Menší rozlišení u analogových kamer je použitelné pro identifikaci osob pouze do zhruba dvou metrů. Když použijeme na stejném místě IP kamery s rozlišením Full HD, tedy 2 Mpix, pak osobu rozeznáme do sedmi metrů. Tedy několikanásobně více. Následující obrázek popisuje rozdíly mezi jednotlivými rozlišeními kamer.Citlivost na světlo

Druhá velmi podstatná vlastnost. Na všech místech, které nejsou osvětleny v noci je nutno dbát na kvalitní obraz z kamer. Ten je dán tím, jaký snímací čip kamera používá a jak je citlivá na světlo. Kvalitní analogové kamery poskytují nejlepší výsledky. Je to dáno tím, že používají CCD čipy. Postačí minimální světlo a obraz je velice dobrý, jako ve dne. IP kamery využívají CMOS snímací čipy, které mají horší citlivost na světlo a potřebují více paprsků pro vytvoření dobrého obrazu. Druhý důvod také je, že při stejné fyzické velikosti snímacího čipu u obou typů kamer potřebují IP kamery detailnější informace pro obraz s velkým rozlišením.

Inteligentní analýza

Analogové kamery neumí samy o sobě žádnou videoanalýzu. Vždy to zajišťuje nahrávací zařízení nebo specializovaný software. Naopak IP kamery mají zabudovaný procesor, který obraz komprimuje a dále posílá po síti. Někteří výrobci tak implementují videoanalýzu přímo do kamer. Na jednu stranu je to výhodné z hlediska velkých kamerových systémů, kdy se odlehčí videoserveru. Na druhou stranu je výhodnější videoanalýzu zpracovávat v záznamovém software, protože výkonnostně je na tom vždy lépe než kamera, takže může analyzovat mnoho informací najednou. Specialitou dneška jsou kamerové systémy, které automaticky vyhledávají obličeje lidí podle databáze, shlukování davu lidí, pohyb osob v nesprávném směru apod. Ve vývoji jsou velmi důmyslné a finančně náročné systémy pro behaviorální detekci, kdy se zkoumá nestandardní chování lidí například vandalismus v ulicích a podobně.

Kompatibilita

Analogové kamerové systémy jsou mezi sebou naprosto nahraditelné. Je úplně jedno, od jakého výrobce je kamera a od jaká je značka záznamového zařízení. Pro HD-SDI kamery platí to samé. Protože přenos obrazu je nekomprimovaný, není problém s libovolnou kombinací kamer a záznamu. Pro IP kamery je situace složitější. V počátcích IP technologie spolupracovaly kamery vždy pouze se záznamovým zařízením předem dané značky. Dnes se podporuje více standardů, například ONVIF, nebo PSIA. Dohodnuté přenosové protokoly zajišťují vzájemnou možnost využití různých kamer a různých záznamů. Ale v praxi je nutno vždy prověřit funkčnost daného typu kamer. Při využití standardních přenosových protokolů se také často setkáte s tím, že nelze využít všechny možnosti kamery, například přenos audia, nebo detekci pohybu obrazu v kameře a podobně.

Kvalita instalace

Při návrhu i samotné realizaci doporučujeme obrátit se na profesionální montážní firmu. Výhody jsou následujcí:

  • Montážní firma dodá prověřené komponenty, které spolu budou perfektně spolupracovat
  • Montážní firma provede kamerové zkoušky před samotnou instalací
  • Montážní firma ručí jak za práci, tak za následný servis
  • Montážní firma má zkušenosti a pomůže vybrat vhodné místa pro kamery
  • Montážní firma provede instalaci rychle a spolehlivě